Informacje

HIGIENA JAMY USTNEJHIGIENA JAMY USTNEJ

1. Zaleca się stosowanie: szczoteczek ręcznych i elektrycznych, szczoteczek butelkowych; pastę do zębów z fluorem np. Elmex, Meridol, Blend-a-med; płyn do higieny jamy ustnej: Listerine, Elmex (1x dziennie na noc).

2. Raz w tygodniu fluoryzację przy pomocy preparatu np. Elmex żel.

3. Zabiegi higieniczno-profilaktyczne i leczenie zachowawcze mogą być wykonywane w czasie leczenie ortodontycznego.

4. Zaleca się ograniczenie spożywania produktów lepkich (słodycze typu toffi, czekolada), twardych (ziarna, pestki) i żucia gumy.

5. Zęby muszą być myte po każdym posiłku!

6. Aparat stały nie uszkadza zębów ale przy niedostatecznej dbałości o higienę może dojść do powstania odwapnień wokół zamków, próchnicy zębów i zapalenia przyzębia.

7. Ważne znaczenie ma przestrzeganie terminu wizyt kontrolnych. W przypadku nie zgłaszania się przez okres dłuższy niż 3 miesiące lekarz nie odpowiada za wyniki leczenia. 

8. Ważne znaczenie ma też przestrzeganie zaleceń lekarskich (stosowanie się do noszenia wyciągów wewnątrzustnych i zalecanych ćwiczeń).

9. W razie awarii aparatu (odklejenie zamka, obluzowanie pierścienia, pęknięcia drutu) pacjent powinien skontaktować się z lekarzem leczącym.

10. W razie podrażnień błony śluzowej lub stanach zapalnych dziąseł stosować wosk, preparat Dentosept A, Sachol lub szałwię. 

 


 

APARATY STAŁEAPARATY STAŁE

1. 

- zamki metalowe

- zamki estetyczne kryształowe

- zamki estetyczne porcelanowe

- zamki samoligaturujące

- technika językowa (aparat lingwalny)

- szyny Clear Aligner

2. Okres leczenia ortodontycznego trwa 2-3 lata (w zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu). Wizyty kontrolne odbywają się co 1-2 miesiące.

3. Po leczeniu aktywnym (aparatem stałym) w celu utrzymania uzyskanego efektu stosuje się aparaty retencyjne. W czasie leczenia retencyjnego pacjent zgłasza się na wizyty kontrolne co pół roku lub w razie uszkodzenia retainerów.

 


 

APARATY RUCHOME

APARATY RUCHOME

1.

- płyta Schwarza

- aparaty blokowe

- modyfikacje w/w aparatów

2. Okres leczenia trwa w zależności od wady zgryzu, systematyki noszenia aparatu i wizyt kontrolnych. Wizyty odbywają się co 2 miesiące. Aparat nosi się na noc od 18:00 i 5 godzin w ciągu dnia. Jeżeli pacjent nie stosuje się do zaleceń i nie zgłasza do kontroli dłużej niż 3 miesiące lekarz nie odpowiada za wynik leczenia.